LD39015M33R
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Voltage Reg. Lo-quiescnt Lo-noise
product image
LD39015M33R Picture
SeekIC No. : 00509332 Detail
LD39015M33R: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Voltage Reg. Lo-quiescnt Lo-noise
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39015M33R
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 100 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.002 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Load Regulation : 0.002 % / mA
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39015M33R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input1.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA