LD39015XG12R
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Voltage Reg. Lo-quiescnt Lo-noise
product image
LD39015XG12R Picture
SeekIC No. : 00529327 Detail
LD39015XG12R: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA Voltage Reg. Lo-quiescnt Lo-noise
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39015XG12R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 1.2 V
Output Current : 150 mA Load Regulation : 0.002 % / mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-666
Description
Dropout Voltage (Max) :
Output Type : Fixed
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Voltage : 1.2 V
Load Regulation : 0.002 % / mA
Package / Case : SOT-666
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39015XG12R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.2 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA