LDP-N564RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDP-N564RI Picture
SeekIC No. : 0025850 Detail
LDP-N564RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDP-N564RI
Mfg:
Lumex
Quick Details
Display Type : 7 Segment Number of Digits : 5
Character Size : 0.56 in Illumination Color : Red
Wavelength : 635 nm Common Pin : Common Cathode
Operating Voltage : 2.5 V Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Description
Packaging :
Display Type : 7 Segment
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Character Size : 0.56 in
Illumination Color : Red
Wavelength : 635 nm
Common Pin : Common Cathode
Operating Current : 30 mA
Operating Voltage : 2.5 V
Number of Digits : 5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDP-N564RI
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
Display Type7-Segment
ColorRed
Package / Case14-DIP
Number of Digits/Alpha5
Size / Dimension2.75" x 0.75" (69.85mm x 19.05mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)