LE33CD-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Positive
product image
LE33CD-TR Picture
SeekIC No. : 00511060 Detail
LE33CD-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE33CD-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO-8
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV
Package / Case : SO-8
Input Voltage MAX : 18 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLE33CD-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4 ~ 18 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA