LE33CZ-AP
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Positive
product image
LE33CZ-AP Picture
SeekIC No. : 00517962 Detail
LE33CZ-AP: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE33CZ-AP
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 100 mA
Load Regulation : 25 mV
Input Voltage MAX : 18 V
Package / Case : TO-92
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V