LES25A48-1V2RE
CONV DC/DC 48V 25A 1.2VOUT 100W
product image
LES25A48-1V2RE Picture
SeekIC No. : 003716590 Detail
LES25A48-1V2RE: CONV DC/DC 48V 25A 1.2VOUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES25A48-1V2RE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Eighth-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 1.2V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 25A
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Packaging : Tray Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Efficiency: 88%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Output 1: 1.2V
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Current - Output (Max): 25A
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick
Series: Eighth-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES25A48-1V2RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.2V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output1.2 VDC @ 25A