LES25A48-1V5RE
CONV DC/DC 48V 25A 1.5VOUT 100W
product image
LES25A48-1V5RE Picture
SeekIC No. : 003716591 Detail
LES25A48-1V5RE: CONV DC/DC 48V 25A 1.5VOUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES25A48-1V5RE
Quick Details
Series: Eighth-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Conversion Rate : 20000 KSPs Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 1.5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 25A Power (Watts) - Manufacture Series: 37W
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Input (Min): 36V
Power (Watts) - Manufacture Series: 37W
Voltage - Input (Max): 75V
Current - Output (Max): 25A
Efficiency: 89.5%
Voltage - Output 1: 1.5V
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick
Series: Eighth-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES25A48-1V5RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.5V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output1.5 VDC @ 25A