LES25A48-2V5RE
DC/DC Converters 62.5W 48VDC 2.5V 25A
product image
LES25A48-2V5RE Picture
SeekIC No. : 002733413 Detail
LES25A48-2V5RE: DC/DC Converters 62.5W 48VDC 2.5V 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES25A48-2V5RE
Mfg:
Emerson / Astec Power
Quick Details
Output Power : 100 W Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 2.5 V Output Current (Channel 1) : 25 A
Package / Case Size : 2.3 in x 0.9 in x 0.34 in
Description
Product :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Input Voltage (nominal) : 48 V
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Voltage (Channel 1) : 2.5 V
Output Current (Channel 1) : 25 A
Output Power : 100 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES25A48-2V5RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output2.5V
Power (Watts)62W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 25A