LES40A48-1V8RE
DC/DC Converters 72W 48VDC 4.8V 40A
product image
LES40A48-1V8RE Picture
SeekIC No. : 002733189 Detail
LES40A48-1V8RE: DC/DC Converters 72W 48VDC 4.8V 40A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES40A48-1V8RE
Mfg:
Emerson / Astec Power
Quick Details
Output Power : 100 W Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.8 V Output Current (Channel 1) : 40 A
Package / Case Size : 2.3 in x 0.9 in x 0.34 in
Description
Product :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.8 V
Input Voltage (nominal) : 48 V
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Current (Channel 1) : 40 A
Output Power : 100 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES40A48-1V8RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.8V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output1.8 VDC @ 40A