LES40A48-1V5REJ
DC/DC Converters 60W 48VDC 1.5V 40A
product image
LES40A48-1V5REJ Picture
SeekIC No. : 002749720 Detail
LES40A48-1V5REJ: DC/DC Converters 60W 48VDC 1.5V 40A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES40A48-1V5REJ
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Power : 100 W Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.5 V Output Current (Channel 1) : 40 A
Package / Case Size : 2.3 in x 0.9 in x 0.34 in
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.5 V
Input Voltage (nominal) : 48 V
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Current (Channel 1) : 40 A
Output Power : 100 W