LES50A48-1V2RE
DC/DC Converters 60W 48VDC 1.2V 50A
product image
LES50A48-1V2RE Picture
SeekIC No. : 002733993 Detail
LES50A48-1V2RE: DC/DC Converters 60W 48VDC 1.2V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES50A48-1V2RE
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Power : 100 W Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.2 V Output Current (Channel 1) : 50 A
Package / Case Size : 2.3 in x 0.9 in x 0.34 in
Number of Outputs : 1
Input Voltage (nominal) : 48 V
Input Voltage Range : 36 V to 75 V
Output Voltage (Channel 1) : 1.2 V
Output Current (Channel 1) : 50 A
Output Power : 100 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES50A48-1V2RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.2V
Power (Watts)28W
Number of Outputs1
1st Output1.2 VDC @ 50A