LF120ABDT-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 12V 0.5A Positive
product image
LF120ABDT-TR Picture
SeekIC No. : 00518639 Detail
LF120ABDT-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 12V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF120ABDT-TR
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 60 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 12 V
Output Current : 1 A
Dropout Voltage (Max) : 1 V
Package / Case : TO-252
Load Regulation : 60 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLF120ABDT-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output12V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input13 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A