LF120ABP
Low Dropout (LDO) Regulators 12V 0.5A Positive
product image
LF120ABP Picture
SeekIC No. : 00530705 Detail
LF120ABP: Low Dropout (LDO) Regulators 12V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF120ABP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 60 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 12 V
Output Current : 1 A
Dropout Voltage (Max) : 1 V
Load Regulation : 60 mV