LFC789D25CD
Low Dropout (LDO) Controllers Dual Linear FET Controller
product image
LFC789D25CD Picture
SeekIC No. : 00507550 Detail
LFC789D25CD: Low Dropout (LDO) Controllers Dual Linear FET Controller
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LFC789D25CD
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 3000 mA Output Type : Adjustable, Fixed
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8
Description
Load Regulation :
Number of Outputs :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-8
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 3000 mA
Output Type : Adjustable, Fixed
Parameters:
Technical/Catalog InformationLFC789D25CD
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
TypePositive Fixed and Adjustable
Number of Outputs2
Voltage - Output2.5V, Adjustable
Voltage - Input9 ~ 16 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply2.5mA