LLS2D152MELB
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1500uF 85c 30x45x10L/S
product image
LLS2D152MELB Picture
SeekIC No. : 00764780 Detail
LLS2D152MELB: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1500uF 85c 30x45x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D152MELB
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 30 mm
Length : 45 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Diameter : 30 mm
Lead Spacing : 10 mm
Capacitance : 1500 uF
Length : 45 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D152MELB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.772" H (30.00mm x 45.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V