LLS2D182MELB
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1800uF 85c 30x50x10L/S
product image
LLS2D182MELB Picture
SeekIC No. : 00767929 Detail
LLS2D182MELB: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1800uF 85c 30x50x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D182MELB
  • Qty
  • 0~65
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 30 mm
Length : 50 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Length : 50 mm
Diameter : 30 mm
Lead Spacing : 10 mm
Capacitance : 1800 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D182MELB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.969" H (30.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V