LM1117T-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM1117T-3.3 Picture
SeekIC No. : 00522112 Detail
LM1117T-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM1117T-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 15 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V at 100 mA, 1.25 V at 500 mA, 1.3 V at 800 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 1 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 15 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Output Voltage : 3.3 V
Load Regulation : 1 mV
Output Current : 1.5 A
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V at 100 mA, 1.25 V at 500 mA, 1.3 V at 800 mA