LM2575-12
DescriptionThe LM2575-12 is one of The LM2575 series. The LM2575 series of monolithic integrated circuits provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. Fixed versions are available with a 3.3V, 5V, 12V,fixed output. Adjustable versions have an output voltage range fr...
product image
LM2575-12 Picture
SeekIC No. : 004394883 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2575-12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The LM2575-12 is one of The LM2575 series. The LM2575 series of monolithic integrated circuits provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. Fixed versions are available with a 3.3V, 5V, 12V,fixed output. Adjustable versions have an output voltage range from 1.23V to 37V. Both versions are capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation.
Features of the LM2575-12 are:(1)3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions; (2)Voltage over specified line and load conditions:Fixed version: ±3% max. output voltage;Adjustable version: ±2% max. feedback voltage; (3)Guaranteed 1A output current; (4)Wide input voltage range:4V to 40V; (5)Wide output voltage range:1.23V to 37V; (6)Requires only 4 external components; (7)52kHz fixed frequency internal oscillator; (8)Low power standby mode IQ typically < 200A; (9)80% efficiency (adjustable version typically > 80%); (10)Uses readily available standard inductors; (11)Thermal shutdown and current limit protection; (12)100% electrical thermal limit burn-in.
The absolute maximum ratings of the LM2575-12 can be summarized as:(1)Maximum Supply Voltage: 45V; (2)ON/OFF Pin Input Voltage: 0.3V V +40V; (3)Output Voltage to Ground (Steady State): 1V; (4)Power Dissipation: Internally Limited; (5)Storage Temperature Range :65°C to +150°C; (6)Minimum ESD Rating C = 100pF, R = 1.5k: 2 kV; (7)FB Pin :1 kV; (8)Lead Temperature (soldering, 10 sec.) :260°C; (9)Maximum Junction Temperature: 150°C.If you want to know more information such as the electrical AC characteristics ,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .