LM2575-12WT
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
product image
LM2575-12WT Picture
SeekIC No. : 003585289 Detail
LM2575-12WT: IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2575-12WT
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Max Output Freq : 2.55 GHz Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
PWM Type: - Frequency - Switching: 42kHz ~ 63kHz
Current - Output: 1A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Packaging: Bulk
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
Current - Output: 1A
Voltage - Output: 12V
Supplier Device Package: TO-220-5
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-220-5
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
Frequency - Switching: 42kHz ~ 63kHz
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the LM2575-12WT are:(1)3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and adjustable output versions;(2)voltage over specified line and load conditions:fixed version: ±3% max. output voltage and adjustable version: ±2% max. feedback voltage;(3)guaranteed 1A output current;(4)wide input voltage range:4V to 40V;(5)wide output voltage range:1.23V to 37V;(6)requires only 4 external components;(7)52kHz fixed frequency internal oscillator;(8)low power standby mode IQ typically <200A;(9)80% efficiency (adjustable version typically >80%);(10)uses readily available standard inductors;(11)thermal shutdown and current limit protection;(12)100% electrical thermal limit burn-in.
The absolute maximum ratings of the LM2575-12WT can be summarized as:(1):the maximum supply voltage is 45V;(2):the ON/OFF pin input voltage is 0.3V V +40V;(3):the output voltage to ground (steady state) is 1V;(4):the power dissipation is internally limited;(5):the storage temperature range 65to +150;(6):the minimum ESD rating C = 100pF, R = 1.5k is 2kV;(7):the the minimum ESD rating FB pin is 1kV;(8):the lead temperature (soldering, 10 sec.) is 260;(9):the maximum junction temperature is 150.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2575-12WT
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Straight Leads)
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
Synchronous-
Rds (On)-