LM2575D2T-3.3
Switching Converters, Regulators & Controllers 3.3V 1A Buck PWM
product image
LM2575D2T-3.3 Picture
SeekIC No. : 00588624 Detail
LM2575D2T-3.3: Switching Converters, Regulators & Controllers 3.3V 1A Buck PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2575D2T-3.3
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263-5
Packaging : Tube
Description
Output Voltage :
Output Current :
Output Power :
Input Voltage :
Switching Frequency :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Package / Case : TO-263-5
Description
The LM2575D2T-3.3 is one member of the LM2575 family which is designed as the 1A step-down voltage regulator that can be used in (1)simple high-efficiency step-down (buck) regulator; (2)efficient pre-regualtor for linear regulators; (3)on-card switching regulators; (4)positive to negative converter (buck-boost). This device offers a high-efficiency replacement for popular three-terminal linear regulators. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.
The features of LM2575D2T-3.3 are: (1)3.3V, 5V, 12V, 15V, and adjustable output versions; (2)adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V (57V for HV version) ±4% max over line and load conditions; (3)guaranteed 1A output current; (4)wide input voltage range, 40V up to 60V for HV version; (5)requires only 4 external components; (6)52 kHz fixed frequency internal oscillator; (7)TTL shutdown capability, low power standby mode; (8)high efficiency; (9)uses readily available standard inductors; (10)thermal shutdown and current limit protection; (11)P+ product enhancement tested.
The following is about the maximum ratings of LM2575D2T-3.3: (1)maximum supply voltage:45 V;(2)ON /OFF pin input voltage:-0.3V.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2575D2T-3.3
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.75 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz