LM2577N-15/NOPB
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A 16DIP
product image
LM2577N-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 003585261 Detail
LM2577N-15/NOPB: IC REG MULTI CONFIG 15V 3A 16DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577N-15/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 15V
Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V PWM Type: Current Mode
Frequency - Switching: 52kHz Current - Output: 3A
Synchronous Rectifier: No Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging : Reel Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm) Packaging: Tube
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A
Voltage - Output: 15V
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter
Supplier Device Package: 16-DIP
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577N-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case16-DIP (300 mil)
PackagingTube
Rds (On)-
Frequency - Switching52kHz