LM2577SX-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2577SX-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584096 Detail
LM2577SX-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577SX-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 56 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Output Current : 3 A
Output Voltage : 12 V
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 56 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577SX-12/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz