LM2585SX-3.3/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2585SX-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00585119 Detail
LM2585SX-3.3/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2585SX-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 115 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 115 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2585SX-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), FlyBack, Forward Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching100kHz