LM2588S-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2588S-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584641 Detail
LM2588S-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2588S-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 5 A
Switching Frequency : 200 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Output Voltage : 12 V
Switching Frequency : 200 KHz
Package / Case : TO-263
Output Current : 5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2588S-12/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output5A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching100kHz ~ 200kHz