LM3411M5-3.3
Voltage & Current References
product image
LM3411M5-3.3 Picture
SeekIC No. : 00593395 Detail
LM3411M5-3.3: Voltage & Current References
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3411M5-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Series References
Reference Type : Precision Output Voltage : 3.3 V
Initial Accuracy : 1 % Series VREF - Input Voltage (Max) : 20 V
Shunt Current (Max) : 15 mA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOT-23 Packaging : Reel
Description
Average Temperature Coefficient (Typ) :
Series VREF - Input Voltage (Min) :
Product : Voltage References
Reference Type : Precision
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Initial Accuracy : 1 %
Shunt Current (Max) : 15 mA
Package / Case : SOT-23
Topology : Series References
Output Voltage : 3.3 V
Series VREF - Input Voltage (Max) : 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3411M5-3.3
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output3.3V
Tolerance±1%
Temperature Coefficient-
Voltage - Input3 ~ 17 V
Number of Channels1
Current - Cathode125A
Current - Quiescent-
Current - Output15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C