LM341T-15/NOPB
Linear Regulators - Standard
product image
LM341T-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00503287 Detail
LM341T-15/NOPB: Linear Regulators - Standard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM341T-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Positive
Output Voltage : 15 V Output Current : 0.5 A (Typ)
Load Regulation : 300 mV Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 300 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Output Type : Fixed
Polarity : Positive
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 300 mV
Output Voltage : 15 V
Load Regulation : 300 mV
Output Current : 0.5 A (Typ)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM341T-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output15V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input17.6 ~ 30 V