LM3502SQ-16
LED Lighting Drivers
product image
LM3502SQ-16 Picture
SeekIC No. : 0010840 Detail
LM3502SQ-16: LED Lighting Drivers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3502SQ-16
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Description
Input Voltage :
Operating Frequency :
Maximum Supply Current :
Output Current :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Features:
· Drive up to 4, 6, 8 or 10 white LEDs for Dual Display Backlighting
· >80% efficiency
· Output Voltage Options: 16V , 25V , 35V, and 44V
· Input Under-Voltage Protection
· Internal Soft Start Eliminating Inrush Current
· 1 MHz Constant-Switching Frequency
· Wide Input Voltage: 2.5V to 5.5V
· Small External Components
· Low Profile Packages: <1 mm Height
-10 Bump MicroSMD
-16 Pin LLP
Application
· Dual Display BackLighting in Portable Devices
· Cellular Phones and PDAs
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
VIN Pin −0.3V to +5.5V
Sw Pin −0.3V to +48V
Fb Pin −0.3V to +5.5V
Cntrl Pin −0.3V to +5.5V
VOUT1 Pin −0.3V to +48V
VOUT2 Pin −0.3V to VOUT1
En1 −0.3V to +5.5V
En2 −0.3V to +5.5V
Continuous Power Dissipation Internally Limited
Maximum Junction Temperature (TJ-MAX) +150
Storage Temperature Range −65 to +150
ESD Rating (Note 2)
Human Body Model:
Machine Model:
2 kV
200V