LM385BM-2.5/NOPB
Voltage & Current References
product image
LM385BM-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 00589474 Detail
LM385BM-2.5/NOPB: Voltage & Current References
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM385BM-2.5/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Shunt References
Reference Type : Precision Output Voltage : 2.5 V
Initial Accuracy : 3 % Average Temperature Coefficient (Typ) : 150 PPM/C
Shunt Current (Max) : 20 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-8 Narrow Packaging : Tube
Description
Series VREF - Input Voltage (Max) :
Series VREF - Input Voltage (Min) :
Product : Voltage References
Topology : Shunt References
Reference Type : Precision
Output Voltage : 2.5 V
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Shunt Current (Max) : 20 mA
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Initial Accuracy : 3 %
Average Temperature Coefficient (Typ) : 150 PPM/C
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM385BM-2.5/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode30A
Current - Quiescent-
Current - Output20mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)