LM3S6432-IQC50
IC ARM CORTEX MCU 96K 100-LQFP
product image
LM3S6432-IQC50 Picture
SeekIC No. : 003510672 Detail
LM3S6432-IQC50: IC ARM CORTEX MCU 96K 100-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S6432-IQC50
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Stellaris® 6000 Manufacturer: Texas Instruments
Core Processor: ARM? Cortex?-M3 Core Size: 32-Bit
Speed: 50MHz Connectivity: Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 43 Program Memory Size: 96KB (96K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 32K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters: A/D 3x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 100-LQFP
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Texas Instruments
Packaging: Tray
Core Size: 32-Bit
Package / Case: 100-LQFP
RAM Size: 32K x 8
Program Memory Size: 96KB (96K x 8)
Core Processor: ARM? Cortex?-M3
Speed: 50MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.25 V ~ 2.75 V
Number of I /O: 43
Data Converters: A/D 3x10b
Series: Stellaris® 6000
Connectivity: Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S6432-IQC50
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size32K x 8
Number of I /O43
Package / Case100-LQFP
Speed50MHz
Controller Series6000
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 3x10b
Core Size32-Bit