LM4040AIM3-4.1/NOPB
Voltage & Current References PREC MICROPWR SHUNT VLTG REF
product image
LM4040AIM3-4.1/NOPB Picture
SeekIC No. : 00589252 Detail
LM4040AIM3-4.1/NOPB: Voltage & Current References PREC MICROPWR SHUNT VLTG REF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM4040AIM3-4.1/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Shunt References
Reference Type : Precision Output Voltage : 4.096 V
Initial Accuracy : 0.1 % Average Temperature Coefficient (Typ) : 30 PPM/C (Typ)
Series VREF - Input Voltage (Max) : 4.1 V Shunt Current (Max) : 15 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Series VREF - Input Voltage (Min) :
Product : Voltage References
Topology : Shunt References
Reference Type : Precision
Initial Accuracy : 0.1 %
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Shunt Current (Max) : 15 mA
Package / Case : SOT-23
Average Temperature Coefficient (Typ) : 30 PPM/C (Typ)
Output Voltage : 4.096 V
Series VREF - Input Voltage (Max) : 4.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM4040AIM3-4.1/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output4.096V
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode68A
Current - Quiescent-
Current - Output15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C