LMS8117ADT-1.8/NOPB
IC REG LDO 1.8V 1A TO-252
product image
LMS8117ADT-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 003591676 Detail
LMS8117ADT-1.8/NOPB: IC REG LDO 1.8V 1A TO-252
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS8117ADT-1.8/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: TO-252-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 1.8V
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 1A
Current - Limit (Min): 1A
Current - Output: 1A
Supplier Device Package: TO-252-3
Manufacturer: National Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog InformationLMS8117ADT-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTube
Current - Output1A
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input3.2 ~ 10 V