LMS8117ADT-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LMS8117ADT-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00509608 Detail
LMS8117ADT-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS8117ADT-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 15 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.15 V at 100 mA, 1.2 V at 500 mA, 1.25 V at 1A Output Current : 1 A
Load Regulation : 1 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 15 V
Output Voltage : 3.3 V
Load Regulation : 1 mV
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-252
Dropout Voltage (Max) : 1.15 V at 100 mA, 1.2 V at 500 mA, 1.25 V at 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLMS8117ADT-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input4.75 ~ 10 V