LMS8117ADT-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LMS8117ADT-3.3 Picture
SeekIC No. : 00522371 Detail
LMS8117ADT-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS8117ADT-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 15 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.15 V at 100 mA, 1.2 V at 500 mA, 1.25 V at 1A Output Current : 1 A
Load Regulation : 1 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 15 V
Output Voltage : 3.3 V
Load Regulation : 1 mV
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-252
Dropout Voltage (Max) : 1.15 V at 100 mA, 1.2 V at 500 mA, 1.25 V at 1A