LMV7275MG/NOPB
Comparator ICs 1.8V Comp W/Open Drain
product image
LMV7275MG/NOPB Picture
SeekIC No. : 00323978 Detail
LMV7275MG/NOPB: Comparator ICs 1.8V Comp W/Open Drain
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMV7275MG/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Channels : 1 Channel Product : Analog Comparators
Output Type : Open Drain Offset Voltage (Max) : 4 mV at 5 V
Supply Current (Max) : 0.014 mA at 5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-70
Packaging : Reel
Description
Comparator Type :
Response Time :
Maximum Power Dissipation :
Output Type : Open Drain
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Analog Comparators
Number of Channels : 1 Channel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Supply Current (Max) : 0.014 mA at 5 V
Offset Voltage (Max) : 4 mV at 5 V
Package / Case : SC-70
Parameters:
Technical/Catalog InformationLMV7275MG/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeGeneral Purpose
Output TypeCMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V