LNK2G472MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400volts 4700uF Screw Terminal
product image
LNK2G472MSEG Picture
SeekIC No. : 00744046 Detail
LNK2G472MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400volts 4700uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2G472MSEG
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~19
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 130 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts
Diameter : 63.5 mm
Capacitance : 4700 uF
Length : 130 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2G472MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 5.118" H (63.50mm x 130.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V