LNK2W392MSEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 3900uF Screw Terminal
product image
LNK2W392MSEH Picture
SeekIC No. : 00747034 Detail
LNK2W392MSEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 3900uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W392MSEH
  • Qty
  • 0~11
Quick Details
Capacitance : 3900 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 76.2 mm Length : 110 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 76.2 mm
Capacitance : 3900 uF
Length : 110 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W392MSEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance3900F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" Dia x 4.331" H (76.20mm x 110.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V