LP2980AIM5-1.8/NOPB
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5
product image
LP2980AIM5-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 003592396 Detail
LP2980AIM5-1.8/NOPB: IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2980AIM5-1.8/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Input: 2.1 V ~ 16 V Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 50mA
Current - Limit (Min): 100mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Limit (Min): 100mA
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA
Current - Output: 50mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Input: 2.1 V ~ 16 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2980AIM5-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output50mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA
Current Short Circuit (Isc)150mA