LP2981AIM5-2.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2981AIM5-2.5 Picture
SeekIC No. : 00522407 Detail
LP2981AIM5-2.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2981AIM5-2.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA, 0.1 V at 25 mA, 0.25 V at 100 mA Output Current : 0.1 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.5 V
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA, 0.1 V at 25 mA, 0.25 V at 100 mA
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP2981AIM5-2.5 is designed as one kind of Micropower 100 mA ultra low-dropout regulator device that can be used in (1)cellular phone; (2)palmtop / laptop computer; (3)personal digital assistant (PDA); (4)camcorder, personal stereo, camera applications. This device delivers unequaled performance in all specifications critical to battery-powered designs with the help of an optimized VIP™ (Vertically Integrated PNP) process.
Features of the LP2981AIM5-2.5 are:(1)ultra low dropout voltage; (2)output voltage accuracy 0.75% (A grade); (3)guaranteed 100 mA output current; (4)smallest possible size (SOT-23, micro SMD package); (5)< 1 A quiescent current when shutdown; (6)low ground pin current at all load currents; (7)high peak current capability (300 mA typical); (8)wide supply voltage range (16V max); (9)fast dynamic response to line and load; (10)low ZOUT over wide frequency range; (11 overtemperature / overcurrent protection; (12)-40°C to +125°C junction temperature range.
The absolute maximum ratings of the LP2981AIM5-2.5 can be summarized as:(1)Storage Temperature Range: -65°C to +150°C;(2)Operating Junction Temperature Range: -40°C to +125°C;(3)Lead Temperature (Soldering, 5 sec.): 260°C;(4)ESD Rating: 2 kV;(5)Power Dissipation: Internally Limited;(6)Input Supply Voltage (Survival): -0.3 V to +16 V;(7)Input Supply Voltage (Operating): 2.1 V to +16 V;(8)Shutdown Input Voltage (Survival): -0.3 V to +16 V;(9)Output Voltage: -0.3 V to +9 V. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.