LP2985AIM5X-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2985AIM5X-3.3 Picture
SeekIC No. : 00522534 Detail
LP2985AIM5X-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2985AIM5X-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA, 0.35 V at 150 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 0.15 A
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA, 0.35 V at 150 mA