LP3000SOT89
Features: · 29 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz· 15 dB Power Gain at 1.8 GHz· 1.3 dB Noise Figure· 46 dBm Output IP3 at 1.8 GHz· 55% Power-Added EfficiencyApplication·Applications Notes are available from your local Filtronic Sales Representative or directly from the factory. Comple...
product image
LP3000SOT89 Picture
SeekIC No. : 004398751 Detail
LP3000SOT89: Features: · 29 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz· 15 dB Power Gain at 1.8 GHz· 1.3 dB Noise Figure· 46 dBm Output IP3 at 1.8 GHz· 55% Power-Added EfficiencyApplication·Applications Not...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3000SOT89
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 29 dBm Output Power at 1-dB Compression at 1.8 GHz
· 15 dB Power Gain at 1.8 GHz
· 1.3 dB Noise Figure
· 46 dBm Output IP3 at 1.8 GHz
· 55% Power-Added Efficiency
Application
Specifications
Parameter
Symbol
Test Conditions
Max
Units
Drain-Source Voltage
VDS
TAmbient = 22 ± 3
7
V
Gate-Source Voltage
VGS
TAmbient = 22 ± 3
-4
V
Drain-Source Current
IDS
IDSS
mA
Gate Current
IG
30
mA
RF Input Power
PIN
1
W
Channel Operating Temperature
TCH
-65
Storage Temperature
TSTG
175
Total Power Dissipation
PTOT
3.75
W
Notes:
` Power Dissipation defined as: PTOT º (PDC + PIN) POUT, where
                                                      PDC: DC Bias Power
                                                      PIN: RF Input Power
                                                      POUT: RF Output Power
` Absolute Maximum Power Dissipation to be de-rated as follows above 25°C:
                                                        PTOT= 3.75W (0.025W/°C) x THS
                                                        where TPACK = source tab lead temperature..
Description
`The LP3000SOT89 is a packaged Aluminum Gallium Arsenide / Indium Gallium Arsenide (AlGaAs/InGaAs) pseudomorphic High Electron Mobility Transistor (pHEMT). It utilizes a 0.25 mm x 3000 mm Schottky barrier gate, defined by electron-beam photolithography. The recessed "mushroom" gate structure minimizes parasitic gate-source and gate resistance. The epitaxial structure and processing have been optimized for reliable high-power applications. The LP3000 also features Si3N4 passivation and is available in die form or in other packages.