LP38693MP-1.8/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 500mA Low Dropout CMOS Linear Reg
product image
LP38693MP-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510154 Detail
LP38693MP-1.8/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 500mA Low Dropout CMOS Linear Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38693MP-1.8/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 0.5 A Load Regulation : 1.8 % / A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-223
Description
Dropout Voltage (Max) :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-223
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Load Regulation : 1.8 % / A
Output Current : 0.5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38693MP-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V