LP38693MP-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 500mA Low Dropout CMOS Linear Reg
product image
LP38693MP-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00509315 Detail
LP38693MP-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 500mA Low Dropout CMOS Linear Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38693MP-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.11 V at 100 mA, 0.55 V at 500 mA Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 1.8 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Package / Case : SOT-223
Input Voltage MAX : 10 V
Load Regulation : 1.8 % / A
Output Current : 0.5 A
Dropout Voltage (Max) : 0.11 V at 100 mA, 0.55 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38693MP-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223-5 (SOT-223, 4 leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V