LP38693SD-2.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP38693SD-2.5 Picture
SeekIC No. : 00522875 Detail
LP38693SD-2.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38693SD-2.5
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.145 V at 100 mA, 0.725 V at 500 mA Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 1.8 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LLP EP
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 2.5 V
Load Regulation : 1.8 % / A
Output Current : 0.5 A
Package / Case : LLP EP
Dropout Voltage (Max) : 0.145 V at 100 mA, 0.725 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38693SD-2.5
VendorNational Semiconductor (VA)
Package / Case6-LLP
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V