LP3874EMP-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 0.8A FAST ULTRA LDO LINEAR REGULATOR
product image
LP3874EMP-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00509117 Detail
LP3874EMP-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 0.8A FAST ULTRA LDO LINEAR REGULATOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3874EMP-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.035 V at 80 mA, 0.3 V at 800 mA Output Current : 0.8 A
Load Regulation : 0.04 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223
Description
Load Regulation : 0.04 %
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Package / Case : SOT-223
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 0.8 A
Dropout Voltage (Max) : 0.035 V at 80 mA, 0.3 V at 800 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3874EMP-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223-5 (SOT-223, 4 leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A
Current Short Circuit (Isc)2.3A