LP3875EMP-2.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3875EMP-2.5 Picture
SeekIC No. : 00522753 Detail
LP3875EMP-2.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3875EMP-2.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.05 V at 150 mA, 0.45 V at 1.5A Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.06 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-223
Output Voltage : 2.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.06 %
Dropout Voltage (Max) : 0.05 V at 150 mA, 0.45 V at 1.5A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3875EMP-2.5
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223-5 (SOT-223, 4 leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.8A
Current Short Circuit (Isc)3.2A