LP3984ITPX-1.8/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3984ITPX-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 00513546 Detail
LP3984ITPX-1.8/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3984ITPX-1.8/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.0025 V at 1 mA, 0.04 V at 50 mA, 0.08 V at 100 mA, 0.12 V at 150 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : uSMD
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 0.15 A
Package / Case : uSMD
Dropout Voltage (Max) : 0.0025 V at 1 mA, 0.04 V at 50 mA, 0.08 V at 100 mA, 0.12 V at 150 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3984ITPX-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case4-MicroSMD
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)300mA
Current Short Circuit (Isc)600mA