LP3999ITL-1.5/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3999ITL-1.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 00515760 Detail
LP3999ITL-1.5/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3999ITL-1.5/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 0.15 A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : uSMD
Description
Dropout Voltage (Max) :
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 0.15 A
Package / Case : uSMD
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3999ITL-1.5/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case5-MicroSMD
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)450mA