LPX151M450E3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 450V (D X L) 30mm x 30mm
product image
LPX151M450E3P3 Picture
SeekIC No. : 00771021 Detail
LPX151M450E3P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 450V (D X L) 30mm x 30mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX151M450E3P3
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX151M450E3P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V