LPX221M350A4P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220uF 350V (D X L) 22mm x 45mm
product image
LPX221M350A4P3 Picture
SeekIC No. : 00774525 Detail
LPX221M350A4P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220uF 350V (D X L) 22mm x 45mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX221M350A4P3
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX221M350A4P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V