LPX221M400C7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220uF 400V SNAPMNT
product image
LPX221M400C7P3 Picture
SeekIC No. : 00761764 Detail
LPX221M400C7P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220uF 400V SNAPMNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX221M400C7P3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts ESR : 0.904 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : LPX
Diameter : 25.4 mm (1 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 220 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
ESR : 0.904 Ohms
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX221M400C7P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V